Ahmet Şık, Selahattin Demirtaş ve HDP’ye ilişkin sözleri nedeniyle özür diledi: ‘Fikrimi ve kastımı yansıtmıyor’

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın bir seçmenle sohbeti sosyal medyada paylaşılmış, o video Twitter’da gündem olmuştu.

“O kadar sert ve sekter var ki HDP tabanında” diyen kişiye Ahmet Şık, “Hâlâ var. Bak Selahattin bugün canımıza okumuş. Güya aynı ittifaktayız. Yapan da Selahattin. Selahattin’i çıkar HDP’den ortada HDP kalmıyor” karşılığını vermişti.

Sohbet ettiği kişinin “Hasip Kaplan, Sırrı Süreyya Önder’e ‘Sakın bir Türk’ü bu partinin başına geçirmeyin demiş. Böyle bir dinamik de var” sözleri üzerine Şık, “Maalesef var, ben de bundan rahatsızım zaten. Yeterince Türk faşist var, bir de Kürt faşistlerle uğraşamam” diye konuştu.

TİP’TEN AÇIKLAMA

TİP’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Şık’ın sözlerinin partinin görüşlerini yansıtmadığı belirtildi.

“İstanbul Milletvekilimiz Ahmet Şık’ın bugün kamuoyuna yansıyan sözleri partimizin görüşlerini yansıtmadığı gibi vekilimizin bugüne dek koruduğu mücadele kimliği açısından da talihsiz ve kastını aşan ifadeler içermektedir” denilen açıklama şöyle devam etti:

“Bu sebeple, başta HDP’li dostlarımız olmak üzere ittifak güçlerimizden, Kürt halkından, sol kamuoyundan ve tüm yurttaşlarımızdan özür diliyoruz. Barış ve kardeşlik için sürdürdüğümüz mücadeleden ve dayanışmamızdan asla vazgeçmeyeceğiz.” 

AHMET ŞIK ÖZÜR DİLEDİ

Twitter hesabından açıklama yapan Ahmet Şık da hem HDP’den hem de TİP üyelerinden özür diledi.

Şık, “Konuyu, olayı, olaydaki kişileri ve bağlamını açıklamaya çalışmadan, fikrimi, kastımı ve duygumu yansıtmayan bu sözler nedeniyle kırdığım tüm HDP’li dostlarımdan ve Kürt halkından, TİP’li yoldaşlarımdan içtenlikle özür diliyorum. Öncelikle 14 Mayıs’a dek ve sonrasındaki ortak mücadele geleceğimiz boyunca da yegane çabam, barış ve kardeşlik arzumuza zarar vermemek, ittifakımızda cisimleşen umutlara gölge düşürmemek olacak” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir