Ayakkabı tamircilerinin mesaisi arttı: Ben bunun neresini tamir edeyim

Artan fiyatlar nedeniyle insanlar yeni ürün almak yerine eski ayakkabılarını tamire götürüyorlar. Spor ayakkabı fiyatları, enflasyon nedeniyle son zamanlarda epey yükseldi. İthal bir çift ayakkabının sezon fiyatı 2 bin-3 bin 500 lira arasında değişiyor. Vatandaş artık yeni spor ayakkabı almak yerine yırtılan ayakkabısını tamire götürüyor.

Geçen yıl bin lira civarı seyreden Amerikan ve Alman malı spor ayakkabıların sezon fiyatları, 2 bin – 3 bin 500 lira civarında değişiyor. Haber Global’den Eren Sakarya’nın haberine göre Uzakdoğu’dan getirtilen taklit spor ayakkabıların sezon fiyatları bile 500 ila bin liradan başlıyor. Bu durum da insanları yeni spor ayakkabı almak yerine eldeki ayakkabılarını tamir ettirmeye itiyor.

İstanbul Ayakkabıcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Karaman, “Ayakkabıda tamir dönemi başladı” ifadelerini kullanıyor. Ekonomik zorluklardan dolayı insanların yeni spor ayakkabı almayı düşünmekte zorlandıklarını belirten Karaman, lostra salonlarının iyi bir dönem yaşadıklarını söylüyor.

Beşiktaş Sinanpaşa Pasajı’nda lostra salonu bulunan Hakan Bey, vatandaşların spor ayakkabılarını mecburen tamire getirmek zorunda kaldıklarını, çünkü satın aldıkları zamandan bu yana ayakkabıların yüzde 200 – 300 zamlandığını söylüyor. “Eskiden yırtıldı mı çöpe atıyorlardı şimdi zengini de tamire getiriyor” diyen Hakan Bey geçtiğimiz sene bin liraya en kaliteli spor ayakkabının alınabildiğini ama şimdi aynı ayakkabının 3 bin lira olduğunu belirtiyor.

Orijinal ayakkabıların tamire getirildiğini söyleyen işletmeci, “Taklit ayakkabı zaten yırtıldı mı tam yırtılıyor neresini tamir edeceğiz bilemiyoruz ama taklit ayakkabılarını da getiriyorlar tamire” ifadelerini kullanıyor. Hakan Bey “Şimdi millet eskiye döndü. 25 yıl önce de tamire getiriyorlardı” diyor.

Dükkanı Kadıköy Altıyol’da bulunan ayakkabı tamircisi Mehmet Bey, son zamanlarda spor ayakkabısını getirip yaptıran insan sayısının oldukça arttığını söyledi. “Dükkan spor ayakkabı dolu” diyen Mehmet Bey, insanların ayakkabı giyilemeyecek hale gelene kadar giydiğini sonra tamir için dükkanlarına getirdiklerini ifade ediyor.

Kadıköy’deki bir başka ayakkabı tamircisi Süleyman Bey de son zamanlarda spor ayakkabısını tamire getiren sayısının bir hayli yükseldiğini söylüyor. Süleyman Bey “10 kişiden 8’i spor ayakkabı giyiyor. Haliyle yenisini alamadıkları için en ufak bir sorunda tamire getiriyorlar” diyor.

Kadıköy’de bulunan bir diğer lostra salonunu işleten Ünal Bey, artık kimsenin tamir bile yaptıramadığını söylüyor. Ünal Bey, “Artık ayakkabının suyunu çıkarana kadar giyiyorlar. Paramparça hale gelene kadar kullanıyorlar ayakkabıyı” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir