Borrell açıklama yaptı… AB, Filistin-İsrail şiddetini kınadı

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, önceki gece Tel Aviv’de bir İtalyan turistin ölümüyle sonuçlanan saldırılara da değinerek, “AB, bu şiddet eylemlerini tümüyle kınadığını ifade eder. Buna bir son verilmelidir” dedi.

SONA ERDİRİN

Borrell, açıklamasında, “Şiddet olaylarındaki bu artış, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya müdahalesi ve güç kullanması da dahil olmak üzere kutsal mekânlarda günlerdir devam eden gerginlik ve çatışmaları takip etmektedir. AB, kutsal mekânlarda meydana gelen şiddet olaylarını kınar ve tüm kutsal mekânların statüsünün korunması gerektiğini hatırlatır” ifadelerini kullandı. Gazze ve Lübnan topraklarından İsrail’e ayrım gözetmeyen roket saldırılarını da kınayan Borrell, “AB, şiddettin derhal sona erdirilmesi çağrısında bulunur” dedi. AB, tüm tarafları, gerilimin daha da tırmanmasını önlemek için azami itidal göstermeye davet etti.

ERDOĞAN HERZOG’LA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Mescid-i Aksa’ya saldırıların Müslümanlar kadar tüm insanlığın vicdanını yaraladığını belirterek, Mescid-i Aksa’nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditler karşısında sessiz kalmalarının mümkün olmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilhassa 11 Nisan’da başlayacak itikâf döneminde Müslümanların ibadetlerini sorunsuz yerine getirebilmeleri için gerekli tedbirlerin alınmasının önemine işaret etti. (Aziz ÖZEN/İSTANBUL)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir