Cep telefonunuz ısınıyorsa, pili çabuk bitiyorsa ele geçirilmiş olabilir. Bu işaretlere dikkat edin sonra pişman olmayın

İş insanları, rakiplerinin ya da personelinin; eşler ve sevgililer birbirlerinin, devletler de tehdit olarak gördükleri kişilerin telefonlarındaki özel verilere rahatlıkla ulaşabiliyor.

Cep telefonunuz nasıl ele geçirilir?

En kolay yol, telefonunuzu birkaç dakika tutarak, Spy Phone App, Spyzie veya Spyera gibi casus yazılımları yüklemek. Bu uygulamalar kişileri izlemek için mükemmel. Ayrıca telefonunuzdaki veriyi yedeklemek veya telefonunuzun çalınıp çalınmadığını izlemek için de kullanılıyor.

– Bir kafede veya havalimanında korumasız bir kablosuz ağ üzerinden internete bağlanırsanız saldırıya uğrayabilirsiniz. Evet, bu kadar kolay! Genel Wi-Fi aracıyla, aslında tüm trafiğiniz çevrenizdeki herkesle paylaşılır.

– Telefonunuzu bilinmeyen bir USB (bir uçakta veya bir arabada bile olsa) üzerinden şarj ederken, tüm verilerinizin ortaya çıkması ve aktarılması riski var.

– SMS kimlik avı. Bu, örneğin banka ekstreniz, para transferi veya fotoğraflarınız olduğunu söyleyen bir bağlantı içeren mesaj aldığınızda gerçekleşir. Böylece dosyayı indirdikten sonra telefon içeriğini bilgisayar korsanlarına açarsınız.

– Bilgisayar korsanları, dünyanın dört bir yanındaki telefon istasyonlarının çoğunluğu tarafından kullanılan Sinyalizasyon Sistemi SS7 (Signalling System SS7) sayesinde, kısa mesajları okuyabilir, telefon görüşmelerinizi dinleyebilir ve cep telefonu konumlarınızı takip edebilir.

Telefonunuzun saldırıya uğradığını nasıl anlayabilirsiniz?

– Telefonunuzun şarjı aniden bitmeye veya çabucak tükenmeye mi başladı? Bu, telefonunuzun içinde çalışan ancak bilinmeyen bir uygulama olduğu zaman oluşabilir. Endişelenmeye başlayabilirsiniz.

– Telefonunuz kullanmadığınız zamanlarda ısınıyor mu? Bu, aynı şekilde cihazınızın içinde çalışan ancak bilinmeyen bir uygulamanın işareti.

– Telefonunuz kendini yeniden başlatıyor, kapanıyor, numaraları arıyor veya uygulamaları mı başlatıyor? Eğer bir sistem çöküşü değilse, o zaman sorun olabilir.

– “Son aramalar”daki bilinmeyen telefon numaraları.

– Cihazınızı kapatamıyor musunuz? Bunun yerine, telefonunuz farklı uygulamaları açmaya, aydınlatmayı artırmaya vb. işlemelere mi başlıyor? Endişelenin!

– Telefon konuşmaları sırasında arka planda sesler ve yankılar oluşuyor mu? Bu da dinlendiğinizin işareti.

Telefonunuzu nasıl koruyabilirsiniz?

– Bağlantı içeren bir mesaj aldıysanız ve tam URL’yi göremiyorsanız, asla açmayın.

– Telefonunuzu bilinmeyen bir bilgisayar aracılığıyla şarj ederseniz, bağlı olduğunda “Yalnızca şarj” seçeneğini belirleyin.

– “Parolaları hatırla” fonksiyonunu kullanmayın.

– Ortak Wi-Fi şebekelerine otomatik bağlantıyı kapatın. Bunun yerine manuel olarak seçin.

– Wi-Fi şebekeleri hakkında bir şey daha var. “FreeInternet” veya “wifiFree” gibi şüpheli isimler içeren ağlardan kaçının. Özellikle kafeterya gibi bir yerdeyseniz, parola ile korunanları seçin.

– Herkese açık Wi-Fi şebekelerinde çevrimiçi satın alma veya para transferi yapmayın.

– Android kullanıyorsanız, güvenilir bir anti-virüs programı yükleyin.

– Ve tabii ki, telefonunuza bir şifre ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir