Hakemler yorumladı: Beşiktaş maçındaki kırmızı kart doğru mu?

Spor Toto Süper Lig’in 25’inci haftasında Başakşehir, Beşiktaş ile karşı karşıya geldi. Heyecan dolu müsabakada Mete Kalkavan düdük çaldı. Mete Kalkavan’ın yardımcılıklarını Volkan Narinç ile Caner Özaral üstlendi. Mücadelede VAR hakemi olarak Serkan Tokat görev aldı.

Başakşehir – Beşiktaş maçındaki tartışmalı kararları eski hakemler değerlendirdi. Yayıncı kuruluş beIN Sports’un hakem programı beIN Trio’da Deniz Çoban, Seçim Demirel ve Bülent Yıldırım değerlendirmelerde bulundu.

İşte maçın tartışmalı pozisyonları;

Omar Colley’in sarı kartı

Seçim Demirel: Yardımcı hakemin hemen önünde. Şener Özbayraklı topla oynuyor, rakibi ayağına basıyor. Net bir sarı kart.

Deniz Çoban: Sarı kartta şüphe yok. Yardımcı hakem yardım ediyor gibi gözükmüyor. Dördüncü hakem de uyarmış olabilir. Sarı çıkmış ama yardımı kimin yaptığı merak konusu. Dün Galatasaray maçında 5’inci dakikada da bu hareket olmuştu. Buradaki hakem ekibi doğruyu yaptı.

Bülent Yıldırım: Colley’in rakibine yaptığı bu hamle kontrolsüz, gecikmiş bir müdahale. Sarı kart kararı doğru. Yardımcı hakem de yardım etmiş olabilir.

Patrik Syzsy ofsayt mıydı?

Deniz Çoban: Yardımcı hakemin elini havaya kaldırıyor olması, ofsayt kararını gösteriyor. Top oyun alanı dışına çıkmamış gözüküyor. Açılara bakarak ofsayta yanlış diyerek ahkam kesemem. Gol veya penaltı olsaydı çizgi çekilirdi net kararımızı vermiş olurdu. Ofsayt da diyemem, değil de diyemem.

Seçim Demirel: Bu görüntüye bakarak yorum yapmak zor. Burada ‘top alanı terk etti mi, etmedi mi?’ tartışması var. Ofsayt kararını destekliyorum.

Adnan Januzaj’ın gördüğü kırmızı kart

Seçim Demirel: Gecenin pozisyonu diyebiliriz. Bir hakem gözüyle yorum yapıyorum. Burada oyuncu her ne kadar kazara bir kayma sonucu bu müdahaleyi yapmış olsa bile turunculu oyuncu ayağı bükülü bir şekilde topla oynuyor, devamında rakibini görüp ayağını kaldırıyor ve hareketini devam ettiriyor. Bana göre bu net bir kırmızı. VAR için çok açık bir kanıt var. Ben bütün işleyişi doğru olarak nitelendiriyorum.

Deniz Çoban: Maçın VAR hakemi Serkan Tokat. Dün Göztepe – Pendikspor maçında da VAR müdahalesi var Serkan’ın. Orada izlediğim zaman ‘doğru değil’ demiştim. Serkan’ın ceza alabileceğini düşündüm, bu maça atandığını görünce şaşırdım. Tamamen iki farklı görüş var; Oyuncu kazara çarptı, bilerek ayağını götürdü. Bıçak sırtı ortadan ikiye bölünmüş bir durum. Burada hareketin şiddeti konusunda şüphe yok. Oyuncu bu teması engelleyebilir miydi, engelleyemez miydi? Oyuncu engelleyebilirdi dersek net kırmızı kart. Bu tarz kontrolsüz dersek buna kırmızı diyemeyiz. Ben bunda net konuşamıyorum. Her iki görüşün de kabul görebileceği pozisyon. Oyuncunun ayağı gerçekten çok dengesiz bir şekilde kayıyor, kaydıktan sonra topla oynuyor. Ayağı zemine bastıktan sonra… Bu bir hakem kararı, hakem de bu pozisyonu gördü. Faul olduğuna kanaat getirdi ve avantaj oynattı. Ayağını kaçırabilir miydi, kaçıramaz mıydı? Ben oyuncunun niyetini okuyamıyorum. Bu hakemin kararıdır. Hakem buna kırmızı kart gösterdiyse, evet kabulüm. Fakat VAR müdahalesi konusunda doğru diyemiyorum. Oyuncu bu teması önleyemezdi diyenlere haksızsınız diyemiyorum. Bu sana göre, bana göre bir pozisyondur. Yorum gerektiren bir pozisyona VAR’ın müdahale ettiğini düşünüyorum.

Seçim Demirel: Topla oynadığı ayağı dizi bükülü bir şekilde devam etseydi… Ayağını havaya isteyerek kaldırıyor ve ileriye doğru bilerek uzatıyor. Ayağını kaldırdıktan sonra diz bükülü olarak gidemez mi rakibine? Burada hiç sakınma gereği görmüyor ayağını.

Bülent Yıldırım: Çok üst düzey bir pozisyon bu. Saha içinden gelenlerin farklı yorumlarının olması benim açımdan doğru.

Deniz Çoban: Hakemin kararını değiştirmiş olması VAR müdahalesi doğru anlamına gelir mi?

Seçim Demirel: Hakem pozisyonu izledi ve bence totalde doğru karar çıkmış oldu.

Bülent Yıldırım: Müsabakanın hakemi avantaj işaretini yaptı. Niyet, hız şiddet, rakibinin neresine faul yaptı, oyuncu sağlığı için bir tehdit oluştu mu? Hakem subjektif olan bir şey. Niyet konusunda bir subjektiflik söz konusu. Buradaki niyet konusu, subjektif olması konusuna sadece şu açıdan iştirak etmiyorum. VAR açısından baktığınızda hakem bunun basit bir faul olduğunu düşünüyor. VAR açısından diyalog sonucunda, bu gözden kaçmış bir ciddi faullü oyun kanaatine varıyor. Hakemi çağırmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Yoğunluk açısından hakemde şüphe var. VAR sormuştur; ‘hocam darbenin şiddeti hakkında net bir görüşünüz var mı?’ o da ‘hayır’ dediyse… Soru işareti olan tek konu burada niyet. Kaydığı için kötü niyetli olmadığını var sayarız. O sebeple kırmızı kartın doğru olduğunu düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir