Selanik’te film şöleni

64.Selanik Uluslararası Film Festivali 2 Kasım akşamı Olympion sinema merkezinde Cannes Film Festivali’de en iyi yönetmen ödülünü alan Fransız-Vietnamlı sinemacı Tran Anh Hung’ın The Pot-au-Feu (The Taste of Things) filminin gösterimiyle başlayacak.

Etkinlikte 4 yarışma bölümü yer alıyor: Uluslararası Yarışma, Meet the Neighbors (Komşularla Buluşma) Yarışma Bölümü, Film Forward Yarışma Bölümü, Immersive ve Sanal Gerçeklik Yarışma Bölümü.

Yarışma bölümlerinin dışında Open Horizons (Yeni Ufuklar), Yunan Sineması, First Run, Balkanlara Bakış, Özel Gösterimler, Another Take, Round Midnight adlı bölülmler de yer alıyor.

ULUSLARARASI YARIŞMA: ALTIN İSKENDER VE GÜMÜŞ İSKENDER ÖDÜLLERİ

İlk ve ikinci filmlerini çeken yönetmenler Altın İskender (10 bin Euro) ve Gümüş İskender (5 bin Euro) ödülleri, erkek oyuncu, kadın oyuncu, senaryo, sanat yönetimi, özel mansiyonlar  için yarışacaklar. Uluslararası Yarışma jürisi Dieter Kosslick (Film eleştirmeni, yapımcı, Berlinale Film Festivali (2001-2019) yönetmeni, araştırmacı), Diana Elbaum (Yapımcı), Elina Psykou’dan (Yönetmen-senarist) oluşuyor. Uluslararası Yarışma’sa 11 film yer alıyor:

Animal (Sophia Exarchou/ Yunanistan-Avusturya-Romanya-Güney Kıbrıs-Bulgaristan), Medium (Christina Ioakeimidi/ Yunanistan-Bulgaristan), The Last Taxi Driver (Stergios Paschos/ Yunanistan), Fingernails (Christos Nikou/ ABD), Grace (Ilya Povolotsky/ Rusya), Humanist Vampire Seeking Consenting Suicidal Person (Ariane Louis-Seize / Kanada), In Camera (Naqqash Khalid/ İngiltere), Sweet Dreams (Ena Sendijarevic/ Hollanda-Endonezya-İsveç), The Feeling that the Time for Doing Something has Passed (Joanna Arnow/ ABD), The Lost Boys (Zerno Graton/ Belçika-Fransa), Touched (Claudia Rorarius-Almanya).

FESTİVAL AFİŞİNİN GÖRSEL KİMLİĞİ

Afişler bizi bu çocukların gözünden büyülü gerçekçiliği keşfetmeye yöneltiyor.

HARIS ALEXIOU: AGORA’NIN BAŞKANI

Yunanistan’ın en çok beğenilen şarkıcılarından ünlü sanatçı Haris Alexiou bu yıl film pazarı Agora’nın başkanlığını yapıyor. “Sinemanın büyülü dünyasını tanımaları için Agora film pazarı gençlerin film festivaline katılmaları, senaryolarını sunmaları, düşüncelerini ve henüz tamamlanmamış filmlerini dünyanın her tarafından gelen profesyonellerle paylaşmaları, ortak yapımcı, finans ve  dağıtım şirketi bulmaları, promosyon ve tanıtım olanakları için çok faydalı bir platform” diyen Alexiou tiyatro oyunlarında, filmlerde rol aldı. Yorgos Nanouris, Nikos Karathanos, Olia Lazaridou, Stavros Ragias, Vangelis Chatziyannidis gibi yönetmenlerle çalıştı.

NIKOS PERAKIS’E ALTIN İSKENDER ONUR ÖDÜLÜ

Selanik Film Festivali Yunan sinemasının benzersiz, önemli yönetmenlerinden, komedi türüne taze, yepyeni bir soluk getiren, politik hicivleri, taşlamalarıyla modern toplumun yaşadığı gerçek üstü durumları ustalıkla ele alan yönetmen, yapım tasarımcısı Nikos Perakis’e Yunan sinemasına değerli katkısından ötürü Altın İskender Onur Ödülü veriyor. Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde Kostüm ve Sahne Tasarımı okuduktan sonra 1960’larda sinemaya giren Perakis, Yeni Alman Sineması’nın güçlendiği 1970’lerin başında yönetmenlik yapmaya başladı. Volker Schlöndorff, Alexander Kluge  gibi Alman ve Yunan sinemasının önemli isimleriyle çalıştı. Schlöndorff’un Altın Palmiye ödüllü Teneke Trampet (1979) filminde Perakis yapım tasarımcısıydı.

Zor durumlardan kurtulmaya çalışan çıkış yolu arayan kahramanlarının trajikomik öykülerini başarıyla anlatan Nikos Perakis’in Arpa Colla (1982), Living Dangerously (1987), Cool (2007) adlı filmleri festival izleyicisiyle buluşacak.

ALEXANDER PAYNE SELANİK’TE

Yunan kökenli Amerikalı yönetmen ve senarist Alexander Payne son filminin özel gösterimine katılmak için Selanik’e gelecek. Senaryosunu David Hemingson’ın yazdığı dramatik komedi The Holdovers’da Paul Giamatti, Da’Vine Joy Randolph, Dominic Sessa oynuyor.

1970’lerin Amerikan sinemasının anlatım biçemini ve estetiğini kullanan Alexander Payne uzlaşma, birliktelik, dayanışma, insan ilişkileri, kefaret konularını sorguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir