Talabani ve MİT Müsteşar Yardımcısı’ndan eş zamanlı Bağdat ziyareti 

ERBİL – Irak basınında çıkan haberlere göre Türkiye’nin Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’na düzenlendiği iddia edilen SİHA saldırısının ardından MİT Müsteşar Yardımcısı Mutlu Tuka, Bağdat’ta temaslarda bulundu.

Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Areci’nin ofisinden yapılan açıklamaya göre Tuka ve beraberindeki güvenlik heyeti ile başkent Bağdat’ta bir görüşme gerçekleştirildi.

Açıklamada, “Bölgede güvenlik durumundaki gelişmelerin gözden geçirilmesi, iki ülkenin güvenliğine ilişkin konuların ele alınması ve iki ülke arasındaki güvenlik sorunlarının çözümü ve sınırların kontrolü için bir yol haritası geliştirilmesinin” ele alındığı kaydedildi.

Mutlu Tuka ve Kasım Areci (Fotoğraf: Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarlık Ofisi)

Areci dün SİHA saldırısının meydana geldiği Süleymaniye Havalimanı’nda incelemelerde bulunmak için Irak Kürdistan Bölgesi’ne gidip Kürdistan Yurtseverler Birliği yetkilileriyle bir dizi toplantılar gerçekleştirmişti.

TUKA İLE AYNI SAATLERDE TALABANİ DE GELDİ

MİT yetkilisinin yanı sıra Bağdat’a gelen IKBY hükümetinin KYB’li Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani de Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile görüştü.

Sudani’nin ofisinden yapılan açıklamada, Talabani ile genel olarak gelişmeler, ulusal düzeydeki meseleler ve hükümetin reformlar adımları üzerinde durulduğu ifade edildi.

Kubat Talabani ve Muhammed Şiya es-Sudani (Fotoğraf: Irak Başbakanlık Ofisi)

Talabani ve Tuka’nın Bağdat’ta eş zamanlı olarak temaslarda bulunması ise ülkede gündem oldu ancak Irak basınında iki konuğun birbirleriyle görüşüp görüşmediğine dair bir haber yer almadı.

Suriye’deki Suriye Demokratik Güçleri Komutanı Mazlum Abdi, 8 Nisan’da, Süleymaniye Havalimanı’nda görüşmelerini tamamladıktan sonra Türkiye tarafından SİHA saldırısını maruz kaldıklarını ileri sürmüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün katıldığı bir televizyon programında ‘PKK’nin KYB’yi tamamen kendi kontrolü altına aldığını, Talabanilerin Fransa’dan satın aldığı helikopterleri de SDG’ye tahsis ettiğini’ söylemişti. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir