Aşırı kilolardan böyle kurtulun! Altın gibi 15 tavsiye

İşte kilo vermek konusunda elinizi güçlendirecek bazı ipuçları

ÇEŞİTLİLİĞİ KISITLAMAYIN, ARTIRIN

Kendinizi yemek yemeyi bırakmaya zorluyorsanız ve en sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum kalıyorsanız, bu durum eninde sonunda canınız çektiği yiyeceklere teslim olmanızın nedeni olacaktır. Sevdiğiniz yiyecekleri elinizden almak yerine, sağlıklı beslenme alışkanlıklarınıza eklediğiniz şeylere (örneğin, pizzaya sebze eklemek gibi) daha fazla odaklandığınızda , özgür olursunuz. Yemekle ilgili sürekli düşünceleri susturursunuz ve vücudunuza daha olumlu bir şekilde güven inşa edersiniz.

PORSİYONLARINIZA DİKKAT EDİN

Miktar, kalite ve porsiyonlar çok önemlidir. Açlığınızı gidermek için kendinize meyve veya kızarmış sebzeler servis edin, böylece daha fazla yeme isteğiniz diyetinizi bozmaz. Bir başka ipucu da yemeğinizin rengini tabağınızla karşılaştırmaya çalışmanız gerektiğidir çünkü renk kontrastı, sahip olduğunuz yiyeceğin miktarını anlamanıza yardımcı olacaktır.

KİLO VERDİKTEN SONRA ‘SİZ’ DEĞİŞMİYORSUNUZ

Kilo veriyorsunuz ve arkadaşlarınızla öncesi ve sonrası fotoğraflarınızı sergilemeye can atıyorsunuz. Farkına varmayı ve başkalarına söylemeyi unuttuğumuz şey, kilo vermek için gösterdiğimiz kararlılık ve gösterdiğimiz çabadır. Siz kişi olarak bu konuda çok uğraştınız. Fazla kilolarınız olsa da olmasa da hala aynı kişisiniz . Bel çevrenizi değil, irade gücünüzü övün.

UYKU GÖZ ARDI EDİLMEMELİDİR

Spor salonunda fazladan bir saat geçirmek için o değerli uyku saatlerini kaçırmayın. Gecede 7 ila 9 saatten daha az uyumak, açlık hormonu ghrelini artırır ve tokluk hormonu leptini azaltır. Uyku eksikliği aynı zamanda dürtü kontrolüne de müdahale ederek ertesi gün sağlıklı yiyecek seçimlerine ve porsiyon boyutlarına bağlı kalma olasılığınızı azaltır.

İYİ GÖRÜNMEK İÇİN DEĞİL, İYİ HİSSETMEK İÇİN DİYET YAPIYORSUNUZ

İyi bir beslenme sadece görünüşünüzü değil, yaşam tarzınızı da tamamen değiştirir. İnsanlar genellikle diyet yapmayı kilo kaybıyla ilişkilendirir, ancak aslında kişi tamamen sağlıklı bir değişim yaşar . Kilo vermek tartıdaki sayıdan daha fazlasıdır. Moda diyetleri takip etmek hızlı kilo kaybını teşvik edebilir, ancak genellikle sonuçlar geçicidir ve normal yeme düzeninize devam ettiğinizde daha da fazla kilo almanıza neden olabilir.

KALORİLERİ TAKİP EDİN

Artık bir diyet planı benimsediğinize göre, kendinizi çoğu zaman yemekten önce o tabağı dikkatle izlerken bulabilirsiniz. Çünkü aldığınız kalorileri saymaya başlamışsınızdır. Yediğiniz her gramın kaydını tutmayın, bunun yerine kalori alımınızı takip etmeyi deneyin. Kalori saymak aslında oldukça önemlidir. Bu sayede neyi, ne kadar yediğinizin tam olarak farkında olursunuz ve bu da hedefinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olur.

SÜRÜYÜ TAKİP ETMEYİN, DİYETİNİZİ AKILLICA SEÇİN

Keto, vegan, paleo, az yağlı vb. gibi günümüzde popülerlik kazanan pek çok diyet var. Ancak yaptığımız hata, başkaları için işe yarayan diyetlerin bizim için de işe yarayacağına inanmaktır. Bir arkadaşınızın işine yaradı diye diyet yapmayın. Önce kendi vücudunuzu değerlendirin.

ATIŞTIRMALIK SANDIĞINIZ KADAR KÖTÜ DEĞİL

Öğünlerin veya atıştırmalıkların arasında yemek yemenin katı beslenme planınızı etkileyebileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Diyet sırasında tüketilen sağlıklı bir atıştırmalık, yemek zamanlarında aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olabilir. Protein açısından zengin herhangi bir atıştırmalık, yalnızca kendinizi tok hissetmenizi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda iştahınızı da kontrol altında tutacaktır.

CANINIZ YEMEK İSTEDİĞİNDE DEĞİL, AÇ OLDUĞUNUZDA YİYİN

Çoğu zaman, açlık sancılarımızın arkasını göremiyoruz ve aslında aç olmadığımızı, sadece yemek yeme isteği yaratan bir ruh hali değişimi yaşadığımızı fark edemiyoruz. Örneğin canınız sıkıldığında, sinirlendiğinizde ya da üzüldüğünüzde tek başınıza oturup yemek yemek isteyebilirsiniz. Ancak bu doğru değildir. Gerçekten aç olup olmadığınızı belirleyin ve ona göre hareket edin.

KENDİNİZE ÇOK YÜKLENMEYİN

Belirli bir yiyeceğe karşı aşermenin sizin zayıf noktanız olduğunu düşünebilir ve pes edemezsiniz. Kişisel ‘risk faktörlerinizi’ bilmek, isteklerinizi yönetmenize yardımcı olabilir.

AMELİYAT İLK TERCİH DEĞİLDİR

Günümüzde pek çok kişi kilo verme ameliyatlarını tercih ediyor. Egzersiz ve diyet yapmaya gerek kalmadan bunun kendilerini anında dönüştüreceğini düşünüyorlar. Ameliyat öncesinde sadece belli bir miktar kilo kaybı yaşamanız değil, ameliyat sonrasında da kilonuzu kontrol altında tutmanız gerekiyor.

TÜM YAĞLAR SİZİ ŞİŞMANLATMAZ

Genellikle bizi şişmanlatacağını düşünerek avokado, fındık ve süt ürünleri gibi bazı yağlı şeyleri yemekten kaçınırız. Bunların yağ içerdiği açık olsa da, bunlar kilo verme sürecini engellemeyen, aslında ona yardımcı olan esansiyel yağlardır.

KULLANDIĞINIZ İLAÇLARA DİKKAT EDİN

Buna inanmayabilirsiniz ama bazı ilaçlar da kilo almanıza katkıda bulunuyor olabilir. Örneğin alerji ilaçlarınızın bir rolü olabilir. Aslında gereksiz ilaçlardan tamamen kaçınmak ve bunun yerine mümkün olduğunca sprey ve merhem kullanmak daha iyidir.

HIZLI KİLO KAYBI ASLINDA YAĞ KAYBI DEĞİLDİR

Aşırı yiyecek kısıtlaması, meyve suyu temizliği veya kesmenin sonucu olarak iki haftada 10 kilo gibi hızlı kilo kaybı Karbonhidratları tamamen tüketmek çoğunlukla su, ağırlık ve kas kütlesi kaybına bağlıdır ve çok sağlıksız olabilir. Bu kilo kaybı sürdürülebilir değildir ve genellikle hızlı bir şekilde geri alınır ve metabolizmanızı bozar.

LİF, DAHA HIZLI KİLO VERMENİZE YARDIMCI OLABİLİR

Lif bakımından zengin bir diyet neredeyse tüm diyetisyenlerin kliniklerinde alkışlanıyor. İnsanlar diyete lif ekleyerek kilo verme hedeflerine en hızlı şekilde ulaşabileceklerine inanmaya başladı. Ancak bu gerçeğin sadece yarısıdır. Diyetinize lif eklerken şişkinliği önlemek için gün boyunca su içmek çok önemlidir. Ayrıca tokluğu artıran lifli protein tüketimi de teşvik ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir