Bakan Özhaseki: “Ağaçlarımızı Yok Ettik, Ormanlarımızı Kel Hale Getirdik”

Bakan Özhaseki, Kayseri’de ‘Erciyes Dağı, Tekir Yaylası ve Karbon Yutak Alan Ağaçlandırması’ katıldı. Erciyes Dağı’nda düzenlenen programa sıra Özhaseki’nin yanı Vali Gökmen Çiçek, Ak Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahit Cıngı, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ile katıldı. Bugüne kadar 7 milyon ağacın dikildiği Erciyes’te bugün de 271 bin fidanın dikimini gerçekleştireceklerini söyleyen Özhaseki, “Bunlar bir elbette ki göze hoşluk verecek. Baktığımız zaman yemyeşil, zümrüt gibi bir manzara. Kar yağdığında onun gerçekte görüntüsü bir başka şekilde hoşluk oluşturacak. Ama Bir genel olarak da kirlenen dünyada karbon emisyonlarını, o kirlenenler içine doğru alan, emen bir yapıya da kavuşmuş olacağız. İklim değişikliklerinin getirmiş olduğu her türlü kuşatmayla başlamak için hep birlikte mücadele ediyoruz” diye konuştu.

“SÖZ VERİP DE KAYBOLANLARDAN DEĞİLİZ”

Depremle ilgili olarak konuşan Özhaseki, “Seçimlik insanlar yoktu. Mevsimlik insanlardık. Sözde kaybolanlardan değildi. Popülizm konuşuyordu, bu ülkelerde hiçbir yerde olmayan siyasilerden gruplardan değildik. Milletimizi yaşıyorlardı. Tarihe, medeniyetimize, insanlarımıza karşı sorumluluğumuzdan uzak kaldık. Onun zamanındaki kişiler Gece gündüz demeden çabalıyoruz, merak etmiyoruz. Tüm Türkiye’deki konutlarımızı, iş yerlerimizi ne kadar yapımız varsa; tamamı afetlere karşı, depreme karşı dirençli hale geliyoruz. Bu da başlı bir projek. Vadeli bütçede tam 485 milyar liralık bir destekle İstanbul’u desteklemek için çaba harcıyoruz. Oradaki birçok sorumluluğun sahibi belediye başkanının, ilçe belediye başkanlarının umurlarında kalamayacakları. Her yerde ki gece gündüz demeden gerek İzmir’imizi gerek İstanbul’umuzu ayırdığımız afete maruz kalabilecek bütün şehirlerimizi baştan sona kaldırabilmenin mücadelesini ve programını yapıyoruz. Umarım bunda başarılı olacağız” dedi.

“ORMAN VARLIĞINI BÜYÜTEN ENDER ÜLKELERDEN BİRİYİZ”

İklim değişikliği ile mücadele uygulamaları de ifade eden Özhaseki, “Tarafımızdaki anlaşmalardaki kendi ahitlerimizi, sözlerimizi onun yerine kullanırız. Paris İklim ikliminde ne olursa olsun, oradaki bütün kalıcılığımızı yerine getireceğiz. Ama bir yandan da iklim sözleşmesiyle ilgili, iklim kanunumuzu hazırlıyoruz. da Onlar umarım kısa süre içinde Meclis’e gelecek” diye konuştu. Türk geleneğinde hatıra ormanlarının önemli bir yeri olanları ancak bunların devamında yok olduğunu anlatan Özhaseki, “Her taraf yemyeşil, zümrüt gibi olan Anadolu coğrafyasını tamamen talan ettik. Ağaçlarımızı yok ettik, ormanlarımızı da kel hale getirdik. Şimdi yeniden bir seferberlik başlatıyoruz. Dünyada orman durumları çoğaltılıyor. , büyüten ender tarzdan birisiyiz. Şimdi de bunun bir örneği buradayız. Bugün, 271 bin ağaç toprakla buluşturuyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakan Özhaseki ve eşi Neşe Özhaseki’nin isimlerinin de yazılı olduğu fidanlar, toprakla buluşturuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir