Can Atalay’ın avukatı: Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız

İSTANBUL – Gezi Davası’ndan tutuklu Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ‘ihlal’ kararı olmasına rağmen, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin verdiği kararla milletvekilliği düşürüldü. Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi kararını AK Partili Bekir Bozdağ, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) okudu. Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi tepki çekti.

‘ANAYASAL DÜZENİN ORTADAN KALDIRILIŞINI İZLEDİK’

Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi kararını Meclis’te okuyan AK Partili eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın okuduğu sırada muhalefet milletvekilleri kürsüye yürüdü. Atalay’ın hakkında verilen kararın ardından avukat Deniz Özen, yeniden AYM’ye başvuracaklarını söyledi. Avukat Özen, “Bugün hep birlikte Anayasal düzenin ortadan kaldırılışını canlı izledik. Ortada hukuki bir tartışma yok. Anayasal düzenin ortadan kaldırılmasına yönelik tartışma var. Lafı eğip bükmeye gerek yok. İki yargı organı arasındaki görüş farklılığı olarak nitelemiyoruz” dedi.

‘CAN ATALAY İÇİN HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEDİ’

Kararın hukuki yanının olmadığını sözlerine ekleyen Özen, şöyle devam etti: “Can Atalay açısından değişen hiçbir şey yok. 100 bini aşkın oyla seçilmiş bir milletvekili olarak Can Atalay cezaevinden gücü yettiğince çalışmaya devam edecek. Milletvekilliğinin Can Atalay’a yüklediği sorumluluklar aynen devam ediyor.”

‘ANAYASAYI UYGULAMAKLA GÖREVLİ MECLİS’İN KARARINI AYM TAŞIYACAĞIZ’

Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından ilerleyen süreçte neler olabileceğine de değinen Özen, sözlerine şunları ekledi: “Daha önce çok sayıda örneğini gördük. Enis Berberoğlu ve Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine rağmen, Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı sonrasında görevlerine devam ettiler. Meclis’in bugünkü işlemine karşı Anayasa Mahkemesi’ne yeni bir başvuru yapacağız. Süreci hep birlikte göreceğiz. Meclis bugün kendi kendisinin fesih kararını okudu. Anayasa’yı uygulamakla yükümlü Meclis’in bu kararını Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz. Halk iradesine sahip çıkması gereken en önemli kurum Meclis, ancak kendi kendini yok saydı. Bundan sonra Anayasa Mahkemesi’nin vereceği yeni bir ihlal kararında neler olacağını hep birlikte göreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir