İki ay önce Moskova’ya ‘başkaldıran’ Wagner lideri Prigojin, uçak kazasında hayatını kaybetti

Nil Göksu Urgancıoğlu

Wagner kurucusu Prigojin ve beraberindekiler, düşen özel jetlerinde can verdi. Uzun lafın kısası Putin, eski şefi Prigojin’in intikam yemeğini soğuk yemişti. Patronlar Dünyası, sırlarıyla birlikte ölen Prigojin’in bilinmeyenlerine mercek tuttu.

Kim bu Wagner Grubu ve ölen lideri Yevgeny Prigojin? Irak Savaşı”yla birlikte duyduğumuz ABD’li Blackwater gibi bir özel askeri güvenlik şirketi. Paralı askerler ilk Donbass’ta ortaya çıktı, Slav birlikleri ismiyle. Daha sonra bu birlikler 2015 gibi Wagner Grubu’na dönüştü.Kırım’ın ilhakında da hatırlarsınız yeşil üniformalı Rus askerleri vardı. Ama hiçbir zaman doğrulanmadı. Putin, bu paramiliter grupların varlığını 2015’te, ilhaktan çok sonra kabul etti. Bugüne kadar Sudan, Suriye, Libya ve Afrika kıtasında tespit edilen Wagner paralı askerlerinin operasyonları hızla Doğu Avrupa’nın ötesine yayıldı.

GİZLİCE DEFNEDİLİYORLARDI

Wagner Grubu gri bir alanda faaliyet gösterdiği için savaşçıların cenazeleri o dönem ailelerine mühürlenmiş tabutlarda gönderiliyordu ve herhangi bir tören yapılmadan defnediliyordu. Yaralılarsa askeri hastanelerde, basın içeri alınmadan tedavi ediliyordu.

PUTİN’İN AŞÇISIYDI

Wagner kurulduğunda finansal kaynağı kimdi: Rus iş insanı ve oligark Yevgeny Prigojin’in ta kendisiydi. Prigojin 2 ay önce isyan bayrağı açtığı Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’e yakınlığı ile tanınıyordu. Prigojin restoranları ve catering işletmeleri sayesinde büyük bir servet edinmişti. Prigojin özellikle Putin’in yabancı ileri gelenlerle birlikte katıldığı davetlerde ev sahipliği yapması nedeniyle ‘Putin’in Şefi’ olarak da tanınırdı. Prigojin, Putin’in desteğiyle, Mayıs 2014’te Donbass Savaşı’nda Rus güçlerini desteklemek için özel olarak Wagner Grubu’nu kurmuştu. İkili, çok değil, 9 yıl sonra düşman olacaklarını kestirememişti.

UÇAKTA CAN VEREN DİĞER İSİM: UTKİN

Wagner’in kurucusu olarak Prigojin’in adı geçiyor. Ancak altını çizmekte fayda var. Wagner Prigojin’in parası ve Rus askeri istihbaratı için çalışan eski bir yarbay, Dmitry Utkin’in askeri bilgisinin birleşimiyle kuruldu. Utkin daha evvel Ukrayna ve Kırım’da görev yapmış bir isimdi. ABD’nin yaptırım listesindeydi. Düşen ya da daha doğrusu düşürülen uçakta o da vardı.

HİTLER’İN EN SEVDİĞİ BESTEKARA ATIF

Utkin’in Wagner ismini seçmesi tabii ki bir tesadüf değildi, ünlü bestekar Richard Wagner’e bir atıf. Wagner’in, Hitler’in en sevdiği müzisyen olduğu da herkesin malumu. Batı basınına göre ismin nedeni Utkin’in Neo-Nazi olması değil, klasik bir Rus taktiğiyle ideolojik dezenformasyon yaratmak.

PETROL GELİRİNDEN PAY ALDILAR

Wagner Grubu Ukrayna’nın ardından Rusya’nın askeri faaliyet gösterdiği diğer ülkelerde de görev almaya başladı. Bu ülkelerden biri de Suriye’ydi. Wagner’in en önemli görevi, petrol sahalarının kontrolünü sağlamaktı. Nedeni şirket için para kaynağı oluşturmaktı. Çünkü Wagner Grubu, Rusya’dan gelen kaynağın dışında, kendi gelirini yaratıyordu.

Paralı askerlerin profiline gelince… Uzmanlar paranın hayli ön planda olduğunun altını çiziyor. Çatışanlar arasında eski askerler, aşırı milliyetçiler hatta Bolşevikler de var. Ancak asıl kitle ideolojiden çok para için Wagner Grubu’na katılıyor. Çünkü aldıkları maaş Rusya standartlarında çok yüksek.

The Moscow Times’a göre, paralı askerler 1380 ile 4 bin 300 dolar arasında maaş alıyor. Hayatlarını kaybettiklerinde de ailelerine yüklü bir tazminat ödeniyor. Wagner’in Rus enerji şirketleriyle bağlantısı nedeniyle maaşlar yüksek.

İKİNCİ KALKIŞMA RİSKİ Mİ?

Wagner çalışanlarına ayda yaklaşık 1500 dolar ödüyor. Cepheye gittiklerinde bu ücret 2 bin dolara kadar çıkıyor. Bu paralı askerlerin çoğu kalkışmadan sonra Beyaz Rusya’ya ve iddiaya göre henüz kesinlik kazanmamış bazı Afrika ülkelerine gitti.

Şimdi herkesin aklında aynı soru: Liderleri ölen bu paralı askerler ne yapacak? Telegram kanallarına yansıyan ve teyit edilememiş bilgilere göre, ikinci bir kalkışma riski var. Bu nedenle de Kremlin alarmda.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir