Lütfü Savaş: 4 ankette açık ara önde çıktım

CHP’li Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kentte Maraş depreminde yaşanan büyük yıkım nedeniyle yeniden aday gösterilmesine yönelik tepkilere yanıt verdi.

Habertürk Televizyonu’nda Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtlayan Lütfü Savaş, “Deprem boyunca sadece 15-16 ilde deprem oldu. Bu depremin tek müsebbibi Lütfü Savaşmış gibi, kentsel dönüşümlere karşı imiş gibi imaj çizilmeye çalışıldı. Özellikle sosyal medya boyutunda. Bizler sanal dünyada değil gerçek dünyada yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Adaylığı kesinleşmeden CHP Genel Başkanı Özgür Özel’le görüştüğünü söyleyen Savaş, “Sayın Özgür Özel daha sonra hakkımızda güzel şeyler söyledi. Kendisiyle görüşmemizde ‘Sizden memnunum sizinle devam edeceğiz başkanım’ dedi. Ben CHP’ye bugün gelmedim. Geçmişte Kemal Bey beni davet etmişti. İlk 5 yıl Antakya Belediye Başkanlığımdan sonra AK Parti’den adaylık başvurusunda bulunmadım. Önce Saadet Partisi daha sonra MHP bana büyükşehir belediye başkanlığı teklif etmişti. Ben CHP’den aday olmuştum. Kazanmanın çok zor olduğu bir süreçte Adalet Bakanı’na karşı seçim kazandık” dedi.

‘KURULTAYDA SAYIN KILIÇDAROĞLU’NU DESTEKLEDİM’

Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel’in genel başkanlık için yarıştığı CHP kurultayında Kılıçdaroğlu’na destek verdiğini dile getiren Savaş, “Kendisine manevi borcum vardı. Kemal Bey’e oy verdim. Heyecanı 3 dönemdir yaşatıyoruz, bir daha yaşatacağız. İktidarın ve CHP’nin yaptığı anketlerde ben çıkıyorum. Bu işler iddiayla ve size gönül verenlerin katkı sağlamasıyla olur. Zor bir coğrafyada güzel işler yapmışız ki, insanlar bizimle olmak istiyor. Sayın Genel Başkanımız anketler yapmış 4 tane. Hepsinde açık ara önde çıkmışım. Önde çıkmışsam, demek ki benim aday yapılmam lazım” diye konuştu.

‘SADECE 5 YIL RUHSAT VERECEK POZİSYONDA OLDUM’

“Siyasi partilerin amacı hem şehirleri hem de ülkeyi yönetmektir” diyen Lütfü Savaş, “CHP kazanmak istiyorsa Lütfü Savaş’la çıkmak istemiştir, bu da çok doğaldır. Ben sadece 5 yıl ruhsat verecek pozisyonda oldum. Antakya Belediye Başkanı iken. Orada iken 76 belediye başkanlığı vardı. Bütün bunların ruhsat ve yapı kullanım izin verme yetkisi vardı. Rönesans Rezidans’ın benimle alakası yok. Bizim yanımızdaki bir beldenin sınırları içerisindedir. Bu süreçte ben Antakya belediye başkanıydım” ifadelerini kullandı.

’16 İLDE SADECE LÜTFÜ SAVAŞ SUÇLANDI’

Hatay’ın 2014 yılında büyükşehir statüsüne alındığını hatırlatan Savaş, “Büyükşehir statüsüne geçince beldeler kalktı. 10 yıldır ben ruhsat vermiyorum. Ruhsatı ilçeler veriyor. Şu anda 11 ilçe mevcut iktidara ait. Lütfü Savaş sadece 5 yıl yaptı. Bir inşaatla kusurum varsa hesap vermeye razıyım. Bugüne kadar bana bir şey intikal etmiş değil. 16 ilde bir tane belediye başkanı suçlanmadı sadece Lütfü Savaş suçlandı. Şu anda büyükşehirlerin ruhsat verme yetkisi yoktur. Yıkılan binalar varsa belde, ilçe ve il belediyelerinin sorumluluğundadır. Bundan kimse hesap sormadı. 2013 yılında kentsel dönüşüm yasasından hemen sonra Antakya’da en riskli iki mahalleyi seçtim. Büyükşehir seçimi olunca orayı Antakya Belediyesi’ne verdiler. Antakya Belediyesi bunu başaramadı” dedi.

‘1 YIL BOYUNCA ÇALIŞTIK, PROJEYİ GÖNDERDİK, BAKANLIK 2021’DEN BERİ CEVAP VERMEDİ’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayı olmadan kentsel dönüşüm projesi yapılamayacağını belirten Lütfü Savaş, şunları söyledi:

“Ben 2014’ten itibaren 32 hektarlık alanı çalıştım. Bakanlığa gönderdim. Riskli alan ilan edelim diye. ‘Bize rezerv alanı verelim’ dedim, vermediler. 2019 yılının Mayıs ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘Kentsel dönüşüm ve stratejik belgenizi hazırlayın’ dedi. Tam 1 yıl çalıştık. 6 mahalleyi çalıştık. Riskli alanları çalıştık. 25 bin 20 adet binayı çalıştık 1 yıl boyunca.

Bütün bölgede çalıştık, 46 mahallede. Çalıştığımız yerleri 26 bölgeye ayırdık. ’13 bin 400 adet risk altındadır’ dedik. Yüzde 54’ü yıkılabilir demişiz, yüzde 55’i ya yıkılmış ya da acil yıkılması gereken pozisyona gelmiş. 427 hektarlık alan dokunulması gereken alanlar olarak tespit edildi. Tek tek çalıştık ve modelleme yaptık. Bakanlığa 2021 yılında çalışmamızı gönderdik, cevap gelmedi. Bakanlık izin vermeden kentsel projede adım atamazsınız.”

‘DEPREMDEN BU YANA HEP KONTEYNERDE KALIYORUZ’

Evinin orta hasarlı olduğunu dile getiren Savaş, “Normal herkesin kalmış olduğu 21 metrekarelik konteynerde kalıyoruz, depremden bu yana. Benim evim orta hasarlı. Orada kalamıyoruz. 15 yıllık siyasetteyim, hiç yalan söylemedim. Hatay halkı nasıl yaşıyorsa, depremi nasıl geçirdiyse biz de öyle” şeklinde konuştu.

‘HATAY’IN TECRÜBELİ İNSANA İHTİYACI VAR’

Depremden sonraki ilk 5 ayın çok kritik olduğunu ifaden eden Savaş, şöyle devam etti:

“Benim merkezde kalmam gerekiyordu. Gelen yardım işini organize etmem gerekiyordu. Gelen resmi, gayri resmi STK’larla temas etmem gerekiyordu. O koordinasyonun başında olmasaydım Hatay böyle olmazdı. İnsanlar beni hep yanında görmek istiyor. Merkezde bu işin koordinasyonu yapmasaydım o yardımları ulaştıramazdık. Hatay’ın tecrübeli insana ihtiyacı var. Akademisyen, STK ve odalarla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile plan proje yapıyoruz. Bu birikimi tekrar hayata geçirmemiz lazım. Ulaşımdan sosyal hayatına kadar sadece 15 alanında 126 akademisyen çalışıyor. Bu ayın sonunda ne yapacağımızı açıklayacağız. Kredi çalışmalarımız var 3 ayrı alanda. Bulduğumuz kredilerle insanların uzun dönem ödeyeceği şekilde ev sahibi yapmak istiyoruz. Hollanda ile çalışmamız var. Onlarla 2 ay önce çalışma yaptık, imzaları attık, başlayacağız.”

‘SEÇİMİ KAZANACAĞIZ, EN GÜÇLÜ ADAY BİZİZ’

Seçimi kazanacağını vadeden Lütfü Savaş, “Sayın Genel Başkanımız 4 anket yaptırmış, bizi tercih etti. Herkese teşekkür ediyorum. Seçime gireceğiz ve kazanacağız. En güçlü aday biziz. Ürettiğimiz için kazanıyoruz. 550 bin civarında sığınmacı var şu anda, büyük deprem yaşamışız, elimden geleni yapmışım. Belediyelerin görevi ayrı, hükümetin görevi ayrı. Ben depremzedeyim, çalışanlarım depremzede, valilik, kaymakamlık depremzede. İlk 5 günde maalesef hükümet yoktu ortada, belki temsilcileri geldi. Sorumluluk makamında olanlar ilk 5 günde görevini yapamadılar maalesef” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir