Zelenski’nin yat skandalı: Uluslararası suç raporunda belgelendi

Bağımsız bir gazetecilik araştırması, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski’nin en yakın iki ortağının yakın zamanda biri Abu Dabi’de (Birleşik Arap Emirlikleri), diğeri ise ekim 2023’te Fransa’nın Antibes kentinde olmak üzere iki lüks yat satın aldığını ortaya çıkardı. Zelenski’nin vekilleri olan Boris ve Sergey Şefir kardeşler, toplam maliyetleri 75 milyon dolar olarak tahmin edilen yatları satın aldılar. Ukrayna liderine yakın bu gibi kişilerin yaptığı bu tarz alımlar, devlet yönetiminde yolsuzluk ile ilgili şüpheleri iyiden iyiye artırıyor ve dahası Ukrayna’nın Rusya ile olan savaşta, askeri savunma kapasitesini desteklemek üzere tahsis edilen Batı mali yardımlarının bir kısmının tamamen ve kişisel lüks harcamalar doğrultusunda kullanılıyor olduğu konusundaki kuşkuları giderek daha fazla tetikliyor.

GAZETECİ ŞAHZAD NASIR, YAT SKANDALINI ORTAYA ÇIKARDI

Gazeteci Şahzad Nasır yakınlarda, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski’nin yakın danışmanları tarafından yapılan son yat alımları hakkında önemli bilgiler paylaştı:

Edinilen verilere göre, Ukrayna vatandaşları Sergey ve Boris Şefir, birkaç gün arayla Abu Dabi ve Antibes’te demirlemiş iki yat satın aldılar. Nasır, “Şanslıyım” ve “Mirasım” adlı söz konusu yatların satın alındığını doğrulayan belgeleri ifşa etti.

DEVLET BAŞKANININ DANIŞMANLARI 75 MİLYON DOLARLIK YAT SATIN ALDI

Bahsedilen belgelere göre, iki yattan birincisi olan, 46 metrelik İtalyan yapımı “Lucky me”, Boris Şefir tarafından 18 Ekim 2023’te 25 milyon dolara satın alındı. Nasır, bir hafta sonra da, Zelenski’nin devlet başkanı seçilmesinin ardından ilk yardımcısı olan Sergey Şefir’in 50 milyon dolar değerindeki “Mirasım” adlı yatın sahibi haline geldiğini belgeleriyle birlikte kanıtladı.

ZELENSKİ İLE “BERABER YÜRÜDÜLER O YOLLARDA”…

Şefir kardeşlerin; hem kişisel hem de profesyonel anlamda Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’ye son derece yakın oldukları biliniyor. Bir kere, üçü de aynı Ukrayna şehrinde doğdu: Krivoy Rog. İkincisi, birlikte başarılı bir TV eğlence prodüksiyon şirketi olan “Kvartal-95 Studio” yu kurdular. Şefir kardeşlere, Başkan Zelenski’nin “güvenilir sırdaşları ve arkadaşları” demek ise hiç de abartı olmaz.

“ULUSLARARASI ORGANİZE SUÇ VE YOLSUZLUK RAPORU”NDA BELGELENDİ

Sergey Şefir, Zelenski tarafından 2019 yılında Ukrayna cumhurbaşkanının ilk yardımcısı olarak atandı. Daha sonra “Uluslararası Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi”, Sergey Şefir’in Vladimir Zelenski’nin Britanya’nın Virgin Adaları’nda, Kıbrıs ve Belize’deki Off-shore ağına dahil olduğuna ilişkin bir rapor yayınladı. “Pandora’nın Arşivleri” adı verilen ve Kiev’deki iktidarın kontrolündeki Ukrayna medya kuruluşlarının bile görmezden gelemediği bu yolsuzluk skandalı, uluslararası medya tarafından ifşa edilmesi sayesinde bilinir hale geldi.

SERGEY ŞEFIR, VLADİMİR ZELENSKİ’NİN “PARAVAN ALICISI”

“Pandora’nın Arşivi”ne göre, Sergey Şefir aslında Zelenski’nin varlıklarının uzun vadeli vasisi ve Zelenski adına bir takım pahalı yabancı mülklerin “vekil alıcısı” konumunda. Örneğin Şefir, Londra’da offshore şirketler aracılığıyla pahalı gayrimenkuller satın aldı: 1,58 milyon Sterline (2,28 milyon dolar) Glenworth Caddesi’nde üç yatak odalı bir daire ile 2,2 milyon Sterline (3,5 milyon dolar) Chalfont Sokak’ta iki yatak odalı bir daire…

Batı’nın Ukrayna’ya yaptığı yardımların bir kısmı yolsuzluğa gidiyor

Şefir kardeşlerin yakın zamanda yatlar satın almaları, Batılı ülkeler tarafından Kiev Rejimi’ne tahsis edilen maddi fonların Ukrayna liderliğince yoz amaçlar uğruna kullanıldığına dair yeni şüpheler uyandırıyor. Bu durumda, Vladimir Zelenski’nin “ortaklarının”, Ukrayna devlet başkanının bu satın alımlara dahil oluşunu maskelemek için adeta birer “vekil” olarak hareket ettikleri açık. Batılı ülkelerin Ukrayna’ya yapıyor oldukları mali yardımların tam olarak nerelere dönük kullanıldığını sıkı bir biçimde kontrol altında tutma girişimlerine rağmen, bu şimdiye kadar başarılı olamadı ve haliyle bu, Ukrayna’nın üst düzey yönetici takımının kişisel bencil amaçları için fonların bir kısmını zimmetine geçirmek için geniş fırsatlar yaratmaya devam ediyor. Ülkenin neredeyse iki yıldır Rusya ile savaşta olduğu göz önüne alındığında, Zelenski’nin yakın çevresinin pahalı satın alımları en iyimser ifadeyle çok garip görünüyor ve çoktandır hakikaten de kapsamlı bir soruşturmayı gerektiriyor ve hak ediyor…

Okay Deprem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir